Bu Hac Ayı’nda mültecilere yardım etmenin beş yolu

Hac Ayı’nın kutsal günlerini yaşarken, şefkat ve hayırseverliğin önemini ve manevi değerini hatırlıyoruz. Yardımseverliğimizi ve cömertliğimizi ihtiyacı olan insanlara ulaştırmak, bu kutsanmış günlerin bir ödülü. Sahih Al Buhari’ye göre, Peygamber Muhammed (S.A.V.), “Salih amellerin Tanrı katında bu on günden [Hac Ayı’nın ilk on gününden] daha kıymetli olduğu başka bir gün yoktur.” demiştir.
Bu kutsanmış günlerde, desteğinizi zorla yerinden edilmiş kişilere ulaştırmanın beş yolu var:

1- Zekât
Zekât alabilen uygun gruplardan biri de mültciler. Güvenilir ve şeriat uyumlu Mülteci Zekât Fonumuz aracılığıyla, zekâtınız, ihtiyaç içindeki birçok yerinden edilmiş aile üzerindeki ekonomik yükü hafifleterek bu ailelerin temel ihtiyaçlarını güvence altına almalarına ve onurlu bir yaşam sürdürmelerine izin verebilir. Mülteci aileler, aldıkları nakit zekât yardımını; kira ödemek, yiyecek ve temiz suyu harcamalarını gerçekleştirebilmek için kullanıyor.
Mülteci Zekât Fonu’nun yüzde 100 dağıtım politikası var ve bu fondan hiçbir idari gider kesintisi yapılmıyor. Ayrıca, zekâtınızı, bağışınızı gerçekleştirdiğniz işlem anından itibaren ihtiyacı olan aileye ulaşana kadar da izleyebileceksiniz.

Uygulama aracılığıyla BURADAN veya web sitemiz aracılığıyla bağış yapabilirsiniz.

2- Düzenli Sadaka
Bu hafta mültecilere yardım etmenin bir başka harika yolu da su bağışında bulunmak. Peygamber Muhammed’e (S.A.V.), göre su en iyi yardım etme şekli. Birçok mülteci de temiz suya erişmekle ilgili ciddi zorluklarla karşı karşıya.
Çad’da binlerce Sudanlı aile, aşırı yaz sıcaklarında, temiz içme suyuna ulaşabilmek için mücadele ediyor. Çad’daki mülteci kamplarında su kuyularının inşasını destekleyerek, yaklaşık 10.000 ailenin içme suyuna sağlıklı ve sürdürülebilir bir erişime sahip olmasına ve mahsul ve hayvancılık için su mevcudiyetini artırmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu da zincirleme bir etkiyle oradaki tüm toplumu destekleyecek ve toplumun gelişmesine yardımcı olacak.
Ayrıca sevdiklerinizin anısına Düzenli Sadaka projesi için de bağış yapabilirsiniz.

Uygulama aracılığıyla BURADAN veya web sitemiz aracılığıyla bağış yapabilirsiniz.

3- BM Mülteciler Örgütü’nün Bayram Kampanyası’nı Destekleyin
Kıtlık tehdidi Sudan ve Yemen’deki binlerce mülteci için olukça büyük. 2023’ün sonunda, 24 milyon insan Sudan’da kıtlığın eşiğinde idi. Yemen’de 17.3 milyon insan akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya, 6 milyon insan ise kıtlığın eşiğinde.
“En son bir yıl önce Kurban Bayramı’nda et alabildik.” Saeedah, yerinden edilmiş Yemenli bir anne.
Bayram yaklaşmadan binlerce aile için büyük bir etki yaratabilirsiniz. BM Mülteciler Örgütü, Yemen ve Sudan’da yerinden edilmiş en savunmasız ailelerin 5.543’ünü tespit etti. Devam eden çatışma ve savaş nedeniyle, buradaki insanların durumları git gide kötüleşiyor ve bu da endişe verici seviyede gıda, temiz su ve çok daha fazla konuda kıtlığa sebep oluyor.
Balqees, başka bir yerinden edilmiş Yemenli anne bize şunları söyledi: “Bazen çocuklarımı beslemek için yeterli para kazanabiliyorum… Bazense ağlıyorum çünkü onları besleyecek hiçbir şeyim olmuyor.”
Sudan ve Yemen’deki en savunmasız ailelere yiyecek ve su sağlamak için bugün bize destek olun.

Lütfen web sitemiz aracılığıyla bağış yapın.

4- Cuma Bağışı
Bu kutsanmış günlerde, Cuma Bağışı programımız, zorla yerinden edilmiş ailelere düzenli olarak yardım etmeyi taahhüt etmek için basit ama önemli bir şans sunuyor. Cuma, sadaka ve iyilik ödüllerinin büyüdüğü bir gün. Sadaka ve cuma bağışlarınızı “Cuma Bağışı” programımız aracılığıyla düzenli hale getirebilir ve ihtiyaç içindeki yerinden edilmiş insanlara, özellikle de dul, yetim ve yaşlıların ailelerine devam eden desteklerinizle yardımcı olabilirsiniz.

Web sitemiz aracılığıyla Cuma Bağışçıları topluluğuna katılabilirsiniz.

5- Farkındalığı Artırın & Yaygınlaştırın
Son olarak, bu kutsal günlerde mültecilere ve ülkeleri içerisinde yerinden edilmiş kişilere yardım etmenin ve onları desteklemenin en iyi yollarından biri, bu konuyu yaygınlaştırmak ve başkalarına nasıl yardımcı olabileceklerini anlatmak. Sizi, mülteciler hakkında sahip olduğunuz bilgileri ve onlara biraz huzur getirmenin birçok yolunu çevrenizle paylaşmaya ve desteğinizi genişletmeye davet ediyoruz.
Ayrıca, birçoğu bu kutsal günleri kutlayan mültecileri, bugünlerde düşüncelerinizde ve dualarınızda tutmanızı arzu ediyoruz.

Site Footer