Uluslararası İslam Fıkhı Akademisi | Suudi Arabistan

1981 yılında kurulan Uluslararası İslam Fıkhı Akademisi (IIFA) Suudi Arabistan, Cidde’de bulunmaktadır. Dört kıtaya yayılmış 57 üye devlet ile Müslüman dünyayı temsil eden en büyük örgüt olan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) bir yan kuruluşudur. Akademi’nin misyonu, çağdaş yasal, sosyal, kültürel ve ekonomik konularda dini rehberlik sağlamaktır. Dünyanın dört bir yanından 65’ten fazla Müslüman alimden oluşan uluslararası bir organdır ve bu nedenle dünya çapında Müslümanlar için önde gelen dini referanslardan biri olarak kabul edilmektedir.

IIFA, Temmuz 2020’de Mülteci Zekât Fonu’nun çeşitli yönetişim parametrelerini inceledikten sonra aşağıda yer alan göstergelere uyduğu sürece UNHCR’nin zekât toplamasına ve dağıtmasına uygunluk vermiştir:

• Dağıtım: UNHCR’nin yüzde 100 zekât dağıtım politikası, zekât fonlarından genel giderler için asla kesinti yapılmamasını belirtmektedir.

• Uyum: Mülteci Zekât Fonu temel zekât hüküm ve düzenlemelerine uygundur.

• Yararlanıcılar: Dul, yetim ve yaşlı aileler de dahil olmak üzere en kırılgan mülteci ve kendi ülkelerinde yerinden edilmiş aileleri hedef almaktadır.

• Finansal: Sadece zekât fonlarını toplamak için özel bir banka hesabı mevcuttur.

Site Footer