Kanada Fıkıh Meclisi | Kanada

Kanada Fıkıh Meclisi, gıda ve diğer konularda helal hassasiyeti olan tüketiciler adına bir referans olarak hareket etmek üzere Müslüman Fıkıh Alimleri ile birlikte çalışan, kâr amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluştur. Meclisin amacı, helal ve haram hassasiyeti olan tüm Müslümanlarla, akreditasyon, araştırma ve eğitim alanlarında çalışmalar yapmaktır.  Destekleri arasında Kanada İmamlar Konseyi, Ontario Müslüman Ticaret Odası ve Müslüman Peel Konseyi bulunmaktadır.

Kasım 2021’de Meclis, UNHCR’nin uygun mülteci yararlanıcıları adına öğrenim ücretlerini doğrudan eğitim kurumlarına ödemek için zekât fonlarını kullanmasına izin veren bir fetva yayınladı. Fetva, prensip olarak zekâtın doğrudan hak eden tarafa verilmesi gerektiğinden, böylece acil ihtiyaçlarını karşılamak için bundan yararlanabileceklerinden bahsetmektedir veUNHCR’nin Mülteci Zekat Fonu’nu başından beri yaptığı da budur. Ancak ücretler mülteciler adına ödendiği için Meclis aşağıdaki üç şartla UNHCR’nin zekâta uygun olduğunu düşünmüştür:

  1. Yararlanıcının zekât almaya uygunluğu ve sadece ciddi, hak eden ve nitelikli mülteci öğrenci olduğu konusunda sıkı bir inceleme yapılmalıdır.
  2. UNHCR’nin İslami Hayırseverlik ekibi adına hareket eden ve mezun olana kadar mülteci öğrencilerin gelişimini takip eden özel bir temsilci (vekil) bulunmalıdır.
  3. Eğitim ücretleri yalnızca mühendislik, ticaret, öğretim veya tıbbi çalışmalar gibi temel nitelikteki eğitim konularında ödenmelidir.

Site Footer