Zorla yerinden edilen binlerce aile Afrika Boynuzu’ndaki kuraklıktan etkileniyor

Bizimle birlikte yerinden edilmiş insanları sayamıyorum. Köydeki hemen hemen herkes ayrıldı. Çok uzun bir yolculuktu (….) sığırlarımız korkunç acı çekti” Doğu Somali’de ülke içinde yerinden edilmiş olan Ardo dört çocuk annesidir.

Ardo Etiyopya’nın doğusundaki köyünü terk etmek istememişti. Ama aylardır neredeyse hiç yağmur yağmıyordu, sığırları ölüyordu ve çocukları açtı. Sığırlarını ve ailesini beslemek için umutsuzca su ve mera aramak için köyünden yaklaşık 260 kilometre yürümek zorunda kaldı.

Son 40 yılın en sert kuraklığının yol açtığı kıtlık, şu anda Afrika Boynuzu’nda, özellikle Somali, Etiyopya ve Kenya’da 18 milyondan fazla insanı etkiliyor. İnsanlar iklim krizinin yıkıcı etkisine ve küresel gıda fiyatlarındaki artış da dahil olmak üzere Ukrayna’daki savaşının dalga dalga yayılan etkilerine karşı mücadele ediyorlar.

Sadece Somali’de, ülkenin yüzde 90’ı kuraklıktan ciddi şekilde etkileniyor. Somali’deki milyonlarca insan, hayatta kalmak için hayvanlarına ve mahsullerine bağımlı olan çiftçiler. Yeterli su olmadan, hayvanları ölüyor ve mahsulleri mahvoluyor. Şimdiye kadar, Somali’de 800.000’den fazla kişi yerinden edilirken, yaklaşık 16.000 kişi Etiyopya sınırını geçti.

UNHCR, korkunç kuraklık nedeniyle kaçmak zorunda kalan insanlara hayat kurtaran barınma, su, sanitasyon, beslenme, sağlık, nakit yardımı ve koruma sağlıyor. Bugün, artan insani ihtiyaçlara cevap vermemize yardımcı olmak için desteğinize çok ihtiyacımız var. UNHCR, Afrika Boynuzu’nun içinden geçtiği bu kritik dönemde, en çok ihtiyacı olan 1,5 milyondan fazla insanı desteklemeyi ve onlara yardım etmeyi amaçlamaktadır. Sadakanızı onlara verebilirsiniz ve ayrıca zekâtınızı özellikle Somali’deki kendi ülkelerinde yerinden edilmiş kişilere (IDP’ler) verebilirsiniz.

Site Footer