Falmata adında bir kız tanıyor musun?

Falmata’yı düşündüğümüzde akla ilk gelen kelime “azim”dir. Sadece 12 yaşında olan Falmata, kısa yaşamında muazzam zorluklarla karşı karşıya kaldı, ancak geleceğe yönelik planlarında iyimser ve inatçı olmaya devam ediyor.

Babasını şiddet ve aşırılık yanlısı bir grubun elinde, büyükannesini ve annesini göç ederken kaybeden Falmata, hayatının çoğunda ailesi olmadan yaşadı. Diğer birçok ailesinden ayrılmış ve yerinden edilmiş çocukla beraber , Falmata da, sakatlığı gibi, yolundaki birçok engelle uğraşırken kendisi için mücadele etmek zorunda kaldı. Falmata, çocuk felcine yakalandıktan sonra her iki bacağını kullanamaz oldu. Zorluklarla dolu geçmişine rağmen, Falmata eğitimine devam etmeyi ve iyi bir iş bulmayı hedeflediği için parlak gözlerle ve daha da parlak bir gelecekle devam ediyor.

Falmata gibi dünyanın dört bir yanında, her biri kendine özgü zorluk hikayelerine sahip ve benzersiz engelleri aşmış olan, başta çocuklar olmak üzere zorla yerinden edilmiş çok daha fazla insan var. Bu bireyler, UNHCR’ye savunmasız topluluklara hayati yardım sağlamaya devam etmesi ve bu kişilerin sadece hayatta kalmalarını değil, aynı zamanda koşullarına rağmen gelişmelerini sağlamak için ilham vermektedir.

UNHCR İslami Hayırseverlik 2021 Yıl Ortası Raporu’na göre, UNHCR’nin uzun süredir paydaşı olan Dünya İslam Birliği’nin (MWL) cömert katkısı sayesinde Falmata gibi 3.699 çocuk 2021 yılında psiko-sosyal destek hizmeti aldı.

9 Aralık 2021’de Dünya İslam Birliği ile iş birliği halinde yayımlanan rapor, 2021’in ilk yarısında paydaşlardan ve bağışçılardan gelen cömert zekât ve sadaka fonları sayesinde Nijerya da dahil olmak üzere 13 ülkede 584.586 kişiye umut vermeye yardımcı olan Mülteci Zekât Fonu’nun etkisini göstermek için yayımlandı.

İslami Hayırseverlik etki raporlarımızı dijital olarak etkileşimli yeni bir formatta sunuyoruz. Umarım Flamata gibi takdiri şayan bir dayanıklılık hikayesinden ilham alırsınız ve Mülteci Zekat Fonu’nun zorla yerinden edilmiş yüz binlerce insanın hayatını dönüştürmedeki etkisini görürsünüz. Gelecek yıl Ramazan ayından önce yayınlanacak olan yıllık İslami hayırseverlik raporumuzu takip etmeye devam edin.

Site Footer