Mülteci Zekât Fonu Uygulaması hakkında bilmedikleriniz

Geçtiğimiz Ramazan ayında binlerce cömert insanın desteği sayesinde, Mülteci Zekât Fonu’nun “Mülteci Zekat Fonu Uygulaması” bugün dünya çapında milyonlarca mülteciye ve yerinden edilmiş kişiye destek veriyor. Şimdi, dünyada olumlu bir etki yaratan önde gelen İslami Hayırseverlik uygulamalarından biri olma yolundayız. Bugün, size Mülteci Zekât Fonu ve fonun en iyi özelliklerinden bazılarını anlatmak istiyorum!

Mülteci Zekat Fonu Uygulaması nedir ve neden geliştirildi?

Mülteci Zekat Fonu Uygulaması, istediğiniz zaman ve sadece bir tıklamayla zekât ve sadakalarınızı mültecilere ve yerinden edilmiş insanlara ulaştırmanıza veya bir kişinin veya tüm ailelerin temel ihtiyaçlarını güvence altına almalarını sağlayacak düzenli bağış yapmanıza olanak tanıyan mobil bir uygulamadır.

Bugün dünya genelinde mülteci ve zorla yerinden edilmiş insan sayısı 82 milyonu aştı. Eşi benzeri görülmemiş ölçekte küresel bir mülteci krizi yaşıyoruz. Mültecilerin %60’ından fazlası İslam İşbirliği Teşkilatı’ndaki (İİT) ülkelerden geliyor. Bu bağlamda UNHCR, özellikle bölgedeki destekçilerimizin zekâtlarıyla uygun olanlara yardım sağlama konusundaki artan ilgisini dikkate alarak, zekât bağışçılarıyla zekât almaya uygun mülteciler ve kendi ülkelerinde yerinden edilmiş kişiler arasında bağlantı kurmaya yarayacak Mülteci Zekât Fonu’nu başlatmıştır.

UNHCR, 2019 yılında dünya çapında mülteci ve yerinden edilmiş ailelerin yaşamlarını dönüştürmek için zekâtın gücünden yararlanan güvenilir, uyumlu ve etkili bir dağıtım mekanizması olan Mülteci Zekât Fonu’nu başlattı. Fon, bağışın toplamasından zekât fonlarının uygun ailelere dağıtılmasına kadar her adımda şeffaflığı sağlayan titiz bir işletme mekanizmasına tabidir. 2019’un sonunda, dünyanın dört bir yanındaki mültecilerle ilgilenen bağışçıların zekâtlarını ve sadakalarını cep telefonları aracılığıyla kolay ve basit bir şekilde vermelerini sağlamak için GiveZakat Uygulaması başlatıldı.

Mülteci Zekat Fonu Uygulaması Hakkında Bazı Önemli Bilgiler

• § Zekât bağışlarının yüzde 100’ü sıfır kesinti ile uygun kişilere ulaştırılır.

• Mülteci Zekât Fonu Uygulaması aracılığıyla yaptığınız tüm zekât bağışlarınız, bir dizi güvenilir İslam alimi ve kurumu tarafından onaylanan Mülteci Zekât Fonu aracılığıyla dağıtılır. Fetvamız hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

• Mülteci Zekât Fonu, zekatınızı dünyanın farklı yerlerindeki çeşitli mülteci topluluklarına vermenize olanak tanır.

• Uygulama, sadakanızı da bağışlamanıza izin verir ve mülteci topluluklarına sürdürülebilir su kaynakları sağlamak gibi özelleşmiş sadaka projelerimiz vardır.

• Zekâtınızı uygulamadaki akıllı zekât hesap makinesi aracılığıyla, zekât kurallarına uygun olarak kolayca hesaplayabilirsiniz.

• Zekât bağışlarınızı uygulama üzerinden takip edebilir ve uygun kişiye, aileye veya ailelere ulaşana kadar hangi aşamalardan geçtiğini takip edebilirsiniz.

• Her iki saatte bir güncellenen canlı raporlar aracılığıyla yararlanıcı ailelerin sayısını öğrenebilirsiniz.

• Mülteci ve yerinden edilmiş insanlara giden düzenli bir hayırsever bağış tahsis edebilir ve bağışınızı takip edebilirsiniz.

• Zekât ve sadaka bağışlarınız yüzde 100 güvenli ödeme ağ geçitleri tarafından desteklenmektedir.

Uygulamayı bu bağlantıdan indirin: http://onelink.to/givezakat ve kendiniz deneyin!

Uygulama veya Mülteci Zekât Fonu hakkında herhangi bir yorumunuz veya sorunuz varsa, lütfen care@unhcr.org adresinden bizimle iletişime geçin.Site Footer