Mısırlı El-Ezher, UNHCR’nin mültecileri destekleyen küresel Ramazan kampanyasına katılıyor

El-Ezher El-Şerif İslami Araştırmalar Akademisi, devam eden Ramazan kampanyasında UNHCR ile güçlerini birleştirdi. Bu iş birliği, tırmanan insani krizlerin ortasında zorla yerinden edilmiş insanlara acil yardım sağlamayı amaçlıyor. İslami Araştırmalar Akademisi Genel Sekreteri Dr. Nazir Ayyad, bunun savunmasız durumdaki mültecilerin ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin (ÜİYEK’ler) çektiği acılar konusunda farkındalık yaratmaya ve uluslararası destek çağrısına odaklanan, UNHCR ile ikinci ortak kampanya olduğundan bahsetti.

Kampanya, mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin deneyimlerini vurgulayarak insan hikayelerini sergileyecek. Ulu İmam Prof. Dr. Ahmed Al-Tayeb liderliğindeki Al-Azhar Al-Sharif, bu insani mesajın önemini vurguluyor. Ramazan kampanyası, El Ezher alimlerinden gelen mesajları ve İslami Araştırmalar Akademisi’nden mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin zekat almaya uygun olup olmadığına değinen fetvaları içeriyor.

Yüksek Komiserliğin Kıdemli Danışmanı ve UNHCR’nin körfez ülkeleri Temsilcisi Khaled Khalifa, dünya çapında mültecilerin ve yerinden edilmiş kişilerin artan ihtiyaçlarını karşılamanın aciliyetini vurguladı. UNHCR’nin Mülteci Zekat Fonu, 2017’den bu yana 26 ülkede 6 milyondan fazla yararlanıcıyı olumlu etkiledi.

Kampanya, Suriye, Yemen, Myanmar, Afrika Boynuzu ve ötesindeki çatışma ve krizlerden etkilenenlerin acılarını hafifletmek için farkındalık yaratmayı ve fon sağlamayı amaçlıyor. Khalifa, zorla yerinden edilenler için daha fazla dayanışma ve destek çağrısında bulunarak, en çok ihtiyacı olanlara sürekli yardım sağladı.

Site Footer