Sudanda Artan Şiddet: Önemli Bir İnsani Kriz

UNHCR’nin Sudan’da artan şiddetin ortasında kalan sivilleri korumak ve onlara yardım etmek için acilen desteğinize ihtiyacı var. Mülteciler, ülke içinde yerinden edilmiş kişiler ve yerel topluluklar, temel kaynaklara ve yardıma erişim mücadelesi verirken ciddi zorluklarla karşı karşıya kalıyor. Çatışmanın patlak vermesi, insani yardım çabalarını önemli ölçüde engelledi ve bu da bizim için acil ihtiyaç sahibi kişilere yardım sağlamayı hızlandırmamızı daha da kritik hale getirdi.

İnsanlar şiddetten kaçarken Çad, Güney Sudan ve Mısır gibi komşu ülkelere sığınıyorlar. UNHCR, yeni gelenlerin acil ihtiyaçlarına yanıt vermek ve daha fazla potansiyel mülteciye hazırlık yapmak için bu hükümetler ve ortaklarla yorulmadan çalışıyor. En acil ihtiyaçlar arasında su, yiyecek, barınak, sağlık hizmetleri, yardım malzemeleri, toplumsal cinsiyete dayalı şiddete müdahale ve önleme ve aileden ayrılma riski altındaki mülteci çocuklar için alternatif bakım hizmetleri yer alıyor. Şiddetin doğası, çocuklara ve ebeveynlere yönelik psikososyal desteğe öncelik verilmesini de gerektirmektedir.

UNHCR ve ortakları, acil durumdan etkilenen beş ülkede Sudan’dan geri dönen tahmini 860.000 mülteciyi desteklemek için 445 milyon dolara ihtiyaç duyuyor. Halihazırda büyük mülteci ve yerinden edilmiş kişiler nüfusuna ev sahipliği yapan bu komşu ülkelerdeki mevcut operasyonlar ciddi şekilde yetersiz finanse edilmektedir. Çatışmalardan kaçanlara ve güvenlik arayanları kucaklayan ev sahibi ülke ve topluluklara yardım sağlayabilmemiz için zamanında ve cömert desteğiniz çok önemlidir. Lütfen bugün UNHCR’ye zekat veya sadaka vererek Sudan’da devam eden krizden etkilenenleri koruma ve onlara yardım etme misyonumuza katılın. Desteğiniz sayısız birey ve ailenin hayatında hayat değiştiren bir fark yaratacak.

Site Footer