Ebu Safvan’ın hikayesi: Torunlarına bakan ve yetimlere ekmek dağıtan yaşlı bir mülteci.

Zorlu yaşam koşullarına rağmen, Ebu Safvan, Suriye’deki çatışma sırasında dört çocuğunu kaybettikten sonra karısıyla birlikte torunlarının bakımını üstlendi. Bu durum onları yardım istemek yerine başkalarına yardım etmeye yönlendirdi. Çocuklarının kaybından hala etkilenen Ebu Safvan, “Torunlarım benim çocuklarım oldu, onları omuzladım ve hayatlarımız için koştum” diyor.

Ebu Safvan ve karısı torunlarıyla birlikte Suriye’den kaçtı ve yaşlılığının kendi imkânlarıyla yetimlere ve mahallesinde yaşayan ailelerine yardım eli uzatmasına engel olmadığı Ürdün’de emniyet aradı: “Yetim torunlarımdan sorumluyum ve diğer yetimlere yardım ediyorum. Bugün yetimlere 60-70 poşet ekmek dağıttım” dedi.

Suriye’de on yıldan fazla süren çatışmalardan sonra, Ebu Safvan’ın gibi komşu ülkelerdeki birçok mülteci aile, yakınlarının geçimini sağlamak için hala günlük mücadeleler veriyor. Ebu Safvan bir umut ışığı ve dayanışma simgesi: Kendisinin de ihtiyacı olmasına rağmen, sevgili torunlarına yardım etmek için elinden gelenin en iyisini yapmaya ve aynı şekilde ihtiyacı olanlara da yardım etmeye kararlı.

Ramazan ayında düzenlenen #EveryGiftCounts kampanyası insanların hayatlarına etki etmektedir. Nazik ve düşünceli desteğinizle, ihtiyacı olan mülteci ailelerin temel ihtiyaçları güvence altına alınacak ve onurlu bir şekilde yaşamaya devam edebilecekler. #EveryGiftCounts kampanyası ihtiyaç sahiplerinin yardım istemek zorunda kalmalarını önler.

UNHCR, hayırseverlik ayı boyunca dünya çapında binlerce mülteci ve kendi ülkelerinde yerinden edilmiş aile için çok ihtiyaç duyulan desteği harekete geçirmeye çalışmaktadır. Desteğinizin etkisi, savunmasız yetimler, özellikle borçlu olan ve çocuklarına yiyecek, su, barınma ve eğitim gibi ihtiyaçları sağlayamayan dullar ve yaşlılar tarafından derhal hissedilecektir.

Geçen yıl, UNHCR’nin Ramazan ayında ve yıl boyunca aldığı zekât sadaka bağışları, Ebu Safvan’ın yaşadığı Ürdün de dahil olmak üzere 14 ülkede 1,2 milyondan fazla mültecinin ve kendi ülkelerinde yerinden edilmiş kişilerin hayatını etkiledi. Bu yıl da #EveryGiftCounts kampanyasında lütfen onları zekât ve sadakanızda hatırlayın.

Site Footer