“Hiçbir şey yiyemiyoruz”

Ramazan’ın bu mübarek son 10 gününe girerken, iftar yemeği için mücadele eden milyonlarca mülteciyi ve ülke içinde yerinden edilmiş insanı düşünüyoruz.

Rohingya kamplarından birçok hikaye, bu durumlarda anne ve babaların karşılaştığı muazzam zorlukları vurgulamaktadır.

Altı çocuk babası Arakanlı Liaqat, sevgiyle “cennetten bir parça” dediği Myanmar’daki memleketinde geçirdiği Ramazanları anıyor ve çocuklarına ihtiyaçları olan gıda ve ilaçları sağlamakta zorlanıyor.

“Ramazan ayında insanlar çeşit çeşit şeyler yemeyi sever ama bizim hiçbir şey yemeye gücümüz yetmiyor.” Liaqat’ın yürek burkan ifadesi, durumlarını ne kadar hafife alma eğiliminde olduğumuzu ve ihtiyaç sahiplerinin acı gerçekliğini bir kez daha aklımıza getiriyor.

Mübarek ayın son mübarek günleri bağış için özel bir zamandır. Onlar, Liaqat Ali gibi binlerce çaresiz ebeveynin dualarına cevap verme şansımız. “Çocuklarım ve torunlarım için dua ediyorum. Ve sonra, bizi Myanmar’a geri götürebilecek bir çözüm için dua ediyorum.”

Ramazan Zekat veya Sadaka katkınız, Liaqat’lar gibi savunmasız Rohingya mülteci aileleri için bir can suyu olabilir ve onlara barınak, yiyecek, su ve ilaç sağlayabilir – kimsenin yaşamak zorunda kalmaması gereken temel itiyaçlar!

Site Footer